Zaufana firma - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Seniorzy a technologia

Dla opiekunki to nic nowego. Nowinki technologiczne za którymi czasem ciężko nadążyć, znacznie ułatwiają nasze życia. Kontaktujemy się dzięki nim z rodziną i znajomymi, spędzamy czas surfując po sieci, wypełniając tym samym potrzeby rozrywki i intelektualne. Nie dla każdego jednak jest to sprawa tak oczywista. Co bowiem z tymi, którymi mamy się opiekować? Jak na nich wpływa technologia?

 

Komputer na start

Komputer to teraz podstawa. Od momentu kiedy przestawiliśmy się z pierwszych amig i commodore, mających znikomą moc obliczeniową, komputer stał się podstawą w każdym domu. Nie trzeba na niego również przeznaczać nie wiadomo jakich pieniędzy – podstawowy komputer, na którym można tak pracować jak i serfować swobodnie po Internecie to już nie koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, by wybierając komputer pod seniora, to właśnie na jego potrzebach należy się skupić.

Przed zakupem, warto dowiedzieć się dokładnie, czym senior jest zainteresowany. Oczywistym jest, że nie mając do tej pory styczności z komputerem, może nie do końca mieć pojęcie jakie ma właściwie możliwości. Wiemy jednak coś więcej o samej osobie. Czym się interesuje. Co lubi. Dzięki temu wiemy, czy w grę wchodzą raczej wiadomości, czy może proste gry poprawiające refleks i koordynację myślową.

To co wydaję się być bardziej oczywiste, to oczywiście ograniczenia wynikające z osoby samego podopiecznego. Znaczenie ma w tym przypadku wielkość klawiszy oraz rozmiar ekranu, jeśli ten ma problem ze wzrokiem, stabilnie utrzymana myszka i klawiatura – jeśli ma problemy z poruszaniem ciałem i dłońmi, odpowiednio ustawione kolory – jeśli ma problem z ich rozróżnianiem, etc. Nie ma co wstydzić się w tym przypadku pytań do sprzedawcy, który pomoże w takim wypadku wybrać odpowiedni dla seniora sprzęt.

 

Telefon i tablet

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dla wielu to niezbędnik – facebook, ps, dostęp do aplikacji zakupowych, whatsapp i setki innych przydatnych rzeczy. Dla seniora, nie jest to takie oczywiste. Do tej pory telefon służył głównie do dzwonienia, i choć zdążają się oczywiście wyjątki, to przeważnie ta jego funkcja ma pozostać bez zmian. Często osoby starsze więc wybierają rozwiązania bezpieczne – telefony z dużymi, gigantycznymi więc klawiszami, służące głównie do tego. Nie należy oczywiście w tym przypadku zaprzestawać zachęcania do poznawania innych funkcji telefonu. Czasem patrząc przez pryzmat własnych doświadczeń, zapominamy że ktoś może myśleć zupełnie inaczej. Mówimy o możliwościach, nigdy o korzyściach, a przecież sms w odpowiednim momencie, czy nawet sprawdzenie czegoś szybko w Internecie, potrafi przynieść wiele korzyści każdemu. Gdy nasz podopieczny wydaję się być tym zainteresowany, warto pójść za ciosem, i otworzyć przed nim liczne, nowe możliwości.

Podobnie ma się rzecz z tabletem. Ten choć nie służy dzwonieniu, może być całkiem przydatnym narzędziem do nauki obsługi nowych technologii – ekran jest większy, przyciski bardziej przystępne, i ciężej o pomyłki nawet przy drobnej niesprawności w ruchach, które z wiekiem stają się mniej precyzyjne. Tablet też doskonale sprawdzi się jako zastępstwo komputera w podróży – wiadomym jest, że kompaktowe komputery nie służą seniorom, będąc dla nich zbyt małe, ich klawiatury zaś, zbyt ściśnięte i zawierające zbyt wiele znaków które dla starszej osoby, mogą wręcz wydawać się nakładającymi na siebie.

 

Internet

Wszystkie powyższe nie mogłyby nie mniej funkcjonować bez Internetu. To właśnie on daje możliwość kontaktu z całym światem, sprawdzenie każdej informacji, zweryfikowanie każdej wiadomości. Dzięki niemu, porozmawiamy z każdym członkiem rodziny, nawet tym który wyjechał daleko, za granice, którego nasz podopieczny nie widział przez długi, długi czas. Senior może również sprawdzić rozkład autobusów, umówić się do lekarza, obejrzeć seriale których nie widział od lat, zapoznać się ze światem którego na żywo mógłby nigdy nie zobaczyć. Internet daje mu nowe możliwości obcowania z tym co do tej pory było obce. Internet też to wreszcie możliwość odświeżenia kontaktu z osobami, z którymi nie widziano się od miesięcy, czasem lat. Internet to okno na świat, które warto zdecydowanie poznać, nawet jeśli tylko w podstawowym zakresie.

 

Podsumowując, nowe technologie to i narzędzie, i dawca rozrywki. Nieodłączna część naszego świata, z której nie ma powodu i konieczności odrzucać osób nam bliskich. Osób, które przecież mogą z nami uczestniczyć w wirtualnym życiu, i czerpać zeń równie wiele przyjemności i pożytku co my.

Dodaj komentarz

[callme]