Zaufany pracodawca - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Niepełnosprawni ruchowo – poznaj zasady dobrej opieki

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem opieki nad osobami starszymi, które są niepełnosprawne ruchowo. Wspólnie zastanowimy się co może wywołać niepełnosprawność ruchową podopiecznego, a także jakie są najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować jeśli chcemy opiekować się nad taką osobą.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że termin niepełnosprawności ruchowej obejmuje duże spektrum przypadków. Może on oznaczać osoby zarówno takie, które całkowicie nie mogą poruszać się (leżące) oraz takie, które korzystają ze sprzętów wspomagających, np. wózka inwalidzkiego. Opiekun musi dostosować się do podopiecznego w zależności od tego czy jest on pacjentem leżącym czy mobilnym, a jeśli mobilnym – to w jak dużym bądź małym zakresie może się on poruszać.

Niepełnosprawność ruchowa może być ponadto stała – to znaczy, że stan taki będzie się pogłębiał – lub przeciwnie, czasowa – będzie się polepszał (przy wracaniu do zdrowia po np. urazie). Bardzo często opieka taka połączona jest z rehabilitacją.

Co może wywołać niepełnosprawność ruchową u podopiecznego?

Należy pamiętać, że starzenie się organizmu wiąże się z ograniczaniem ruchowości. Przy wielu latach następuje postępujące zaburzenie aktywności ruchowej chorego. Ponadto dużym problemem dla seniorów, który pojawia się, jest osteoporoza, która jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Szczególnie dotyczy ona kobiet. Objawia się większym ryzykiem złamań, które to z kolei utrudniają codzienne życie, zarówno pod względem fizycznym (trudno się poruszać), jak i – czego nie można bagatelizować – psychicznym. Osteoporoza może napędzać lęk przed kolejnym upadkiem czy złamaniem.

Inną dolegliwością, na jaką cierpią seniorzy, są zmiany zwyrodnieniowe stawów. Charakteryzują się dużym bólem stawów oraz obrzękiem. Nierzadko towarzyszy im sztywność, szczególnie rano, która może utrzymywać się nawet kilka godzin. Nieleczone mogą prowadzić do zniekształceń stawowych. Innym problemem, na który warto zwrócić uwagę, jest niewydolność serca. Towarzyszą jej duszności, czy to przy wysiłku, czy – później – nawet w spoczynku.

Niepełnosprawni ruchowo – jak się opiekować osobą starszą?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy mamy do dyspozycji sprzęt wspomagający ruchowo. Może być to wózek inwalidzki, balkoniki lub kule inwalidzkie.

Ponadto należy zwracać uwagę na miejsca szczególnie wrażliwe – takim miejscem mogą być schody, które dla osoby chorej, ograniczonej ruchowo, może być wyzwaniem. Czasami zamiast schodów warto skorzystać z windy dla osób niepełnosprawnych. Innym przykładem może być korzystanie z niedostosowanej do wymagań osoby starszej łazienki.

Planując z podopiecznym podróż należy zawczasu pomyśleć o trasie – czy nie napotkamy czasem na swojej drodze niedogodności, z których pokonaniem osoba starsza może mieć kłopot. Dotyczy to różnego rodzaju krawężników, podjazdów czy wyjątkowo wąskich przejść.

Zastanawiając się zawczasu nad tym, jak możemy ułatwić funkcjonowanie i codzienne czynności podopiecznemu, sprawiamy, że i nasza praca jako opiekuna jest sprawniejsza.

[callme]