Praca dla Opiekunek w Niemczech
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Gry dla seniorów. Aktywuj umysł!

Gry dla seniorów. Aktywuj umysł!

Gry, m.in. gry planszowe, to w ostatnich czasach bardzo modna rozrywka. Sięgają po nią nie tylko dzieci i młodzież. Grają w nie także seniorzy! Na czym polega magia gier i dlaczego warto w nie grać zwłaszcza w podeszłym wieku.

W podeszłym wieku mózg przestaje pracować tak sprawnie jak dotychczas. To właśnie wtedy jest najbardziej narażony na choroby, takie jak demencja czy Alzheimer, i to właśnie wtedy należy zapewnić mu jak najwięcej wyzwań.

Zachęcaj mózg seniora do pracy

Opiekunowie powinni zachęcać seniora do aktywności umysłowych. Mogą to robić na przykład poprzez ciekawe rozmowy, np. o przeszłości, rozwiązywanie krzyżówek czy granie w gry. Gry i zabawy intelektualne pobudzają ludzki mózg, zmuszając go do wysiłku, do wykonania pewnej pracy, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Podczas gry nie tylko dostarczamy seniorowi endorfin, ale przede wszystkim motywujemy go do logicznego myślenia i budujemy z nim pozytywną relację

Sprawdzone gry dla seniorów

 1. Scrabble to gra polegająca na układaniu wyrazów z wylosowanych liter. Przy grze w Scrabble trzeba się nieźle nakombinować, żeby ułożyć istniejące słowo. Gra na pewno pobudzi do myślenia seniora, a przy okazji udoskonali znajomość języka niemieckiego samego opiekuna.
  Zasady gry w Scrubble znajdziecie tutaj >>
 1. Warcaby to gra, którą zna każdy i która doskonale pobudza szare komórki. Dla sprawnego seniora i lubiącego większe wyzwania opiekuna świetne będą także szachy.
  Zasady gry w warcaby znajdziecie tutaj >>
 1. Karty dają bardzo dużo możliwości, ponieważ możemy grać w ramach jednej talii w kilka różnych gier. Na rynku znaleźć można karty z powiększonymi symbolami, które będzie w stanie odczytać osoba borykająca się z problemami ze wzrokiem.
  Różne rodzaje gier w karty i wyjaśnienie zasad znajdziecie tutaj >> |
 2. Łamigłówki to świetne rozwiązanie dla introwertyków, którzy nie bardzo mają ochotę na integrację. Idealne dla seniorów mogą okazać się łamigłówki manualne, przy których senior wykorzystuje nie tylko umysł, ale także dłonie. Przykładem może być ponadczasowa Kostka Rubika.
  Propozycje łamigłówek znajdziecie tutaj >>

Warto dostrzec potencjał gier i wykorzystać je w codziennej pracy z seniorem. Jeżeli w domu seniora nie ma gier, nie bójmy się poprosić rodziny o wsparcie, o zakupienie tytułu, który będzie odpowiedni dla podopiecznego. Przetestujmy działanie gier, budując przy okazji przyjacielską więź z seniorem.

Dodaj komentarz

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swój numer telefonu - Oddzwonimy do Ciebie w 5 minut!

Niestety jesteśmy poza biurem. Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swój numer teraz - oddzwonimy kiedy wrócimy do pracy!

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!
Oddzwonimy