Zaufana firma - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Źle podnosisz podopiecznego? Tak sobie szkodzisz

Podnoszenie podopiecznego w zły sposób: ten element ma ogromny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, a tak łatwo go wyeliminować. Dziś sprawdzimy:

– które – uwaga! – banalne czynności mogą prowadzić do urazów,

– Złote Zasady: krok po kroku jak podnosić podopiecznego (szybka lektura!),

– jeśli czujesz TE objawy, to znak, że zdrowie Twojego kręgosłupa może być zagrożone.

 

Ważny element pracy opiekuna

Opieka nad osobą leżącą, poruszającą się na wózku inwalidzkim lub w inny sposób niepełnosprawną ruchowo nie należy do łatwych zadań. Szczególnie w zakresie przemieszczania chorego może sprawiać wiele trudności.

Opiekunowie tych pacjentów są narażeni na wysokie ryzyko występowania urazów przeciążeniowych kręgosłupa, dlatego też muszą zwracać baczną uwagę na to, w jaki sposób podnoszą i przemieszczają swoich podopiecznych. Wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie rehabilitacji zalecają szczególną ostrożność w sytuacjach transferu osób niepełnosprawnych ruchowo. Opiekunowie tych pacjentów muszą mieć świadomość tego, jak bardzo ich codzienna praca wpływa na stan i kondycję ich kręgosłupów.

 

Uwaga na urazy!

Często w nieświadomy sposób wykonują oni ruchy i czynności, które prowadzą do urazów. Wśród takich zachowań wyróżnia się m.in.:

 • nagłe podnoszenie przedmiotów,
 • niewłaściwe schylanie się,
 • gwałtowne wstawanie z łóżka (np. na nocne wezwania podopiecznego),
 • dźwiganie podopiecznego niezgodnie z zalecaną techniką,
 • chodzenie na bosaka…

Te i inne zachorowania, powtarzane w codziennych obowiązkach, zdecydowanie przeciążają kręgosłup opiekunki i systematycznie prowadzą do rozwoju problemów z kręgosłupem.

W pracy opiekuna osoby leżącej/nieporuszającej się samodzielnie trudno wyeliminować podnoszenie chorego. Chociażby czynności pielęgnacyjne wymagają transferu podopiecznego z łóżka na wózek lub krzesełko pod prysznic.

Każda opiekunka wie najlepiej, że podnoszenie pacjenta (nawet niezależnie od jego wagi) wymaga wysiłku, sprytu ruchowego oraz znajomości technik ułatwiających to zadanie.

Warto zatem zapoznać się z radami specjalistów w zakresie prawidłowego (korzystnego zarówno dla zdrowia opiekunki jak i podopiecznego) podnoszenia osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

Podnieś podopiecznego – Złote Zasady

Złote zasady, które minimalizują ryzyko wystąpienia niepożądanych schorzeń i problemów z kręgosłupem opiekuna to:

 • Nigdy nie podnoś podopiecznego na wyprostowanych nogach z wygiętym kręgosłupem! Rób to na ugiętych kolanach i z wyprostowanymi plecami.
 • Minimalizuj odległość pomiędzy sobą a podnoszonym podopiecznym.
 • Staraj się obciążać kręgosłup w sposób równomierny (rozkładaj ciężar na obie strony ciała i utrzymuj postawę na szeroko rozstawionych stopach).
 • Nie pozwalaj, by pacjent podczas manewru przenoszenia obejmował cię za szyję (ryzyko urazu kręgosłupa szyjnego) – lepiej, by objął cię w pasie.
 • Podpierając swoje kolano o łóżko podopiecznego, zmniejszasz ciężar odczuwany przez twój kręgosłup.
 • Unikaj pochyleń na boki i skrętów tułowia.
 • Podczas podnoszenia pacjenta używaj mięśni nóg i bioder zamiast mięśni górnej połowy ciała, najpierw zginając, a następnie powoli rozprostowując kolana.
 • Nie wykonuj gwałtownych ruchów i szarpnięć.

WAŻNE! Podnoszenie podopiecznego powinno zostać poprzedzone udzieleniem mu informacji o zamiarze wykonania danych czynności, np. teraz opuścimy nogi, teraz obejmij mnie w pasie, teraz przesuniemy się do krawędzi łóżka…

Prawidłowo wykonane techniki chwytu i noszenia dają podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, a samej opiekunce ułatwiają pracę, minimalizując ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu jej kręgosłupa.

 

Kiedy zaczyna się choroba przeciążeniowa…

Opieka nad osobą leżącą bądź mającą trudności w samodzielnym poruszaniu się może stać się przyczyną urazów kręgosłupa opiekunki.

Objawy choroby przeciążeniowej są sygnałem, że czas najwyższy zadbać o swoje zdrowie. Pierwszym symptomem, który powinien zmobilizować opiekuna do większej dbałości o własne zdrowie jest ból kręgosłupa. Często choroba przeciążeniowa objawia się jednak w innych częściach ciała.

Zniekształcenie kręgów i krążków międzykręgowych może prowadzić do ucisku nerwów i odczuwania takich dolegliwości jak:

 • niedowłady/zaburzenia czucia w dłoniach/stopach,
 • bóle stawów,
 • ochłodzenie/sinienie palców kończyn górnych i dolnych,
 • bóle głowy,
 • szumy w uszach,
 • nudności.

UWAGA! Objawy choroby przeciążeniowej mogą pojawiać się stopniowo, na skutek wielu, powtarzających się, krótkotrwałych przeciążeń bądź nagle – wskutek silnego, gwałtownego urazu.

Aby zapobiec rozwojowi choroby i zmniejszyć nasilenie jej objawów, warto zapoznać się z technikami podnoszenia podopiecznych, a także zadbać o swój kręgosłup w czasie wolnym – preferowany jest aktywny wypoczynek (szybki marsz, spacer z kijkami, ruch na świeżym powietrzu).

Dodaj komentarz

[callme]