Zaufany pracodawca - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Rynek pracy opieki nad osobami starszymi w Niemczech cz. 2

Warunki zatrudnienia

Jeszcze nie tak dawno temu, większość polskich opiekunek pracujących w Niemczech pracowała w szarej strefie. Obecnie, coraz popularniejsze staje się korzystanie z pośrednictwa agencji pracy, bezpośrednie zatrudnienie przez pracodawcę, a nawet zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Polki na niemieckim rynku opieki

W chwili obecnej na niemieckim rynku opieki nad osobami starszymi pracuje od 200 do nawet 500 tysięcy Polek. Liczba ta jest trudna do jednoznacznego określenia, gdyż nadal wiele osób pracuje w tak zwanej „szarej strefie”, czyli „na czarno”.

Polki, które decydują się na pracę w Niemczech, mogą zostać zatrudnione na umowę o pracę na czas określony, założyć własną działalność jednoosobową lub wejść we współpracę z agencją pośredniczącą. Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, aby można było rozpocząć pracę w Niemczech nie potrzeba zezwolenia.

Polki są chętnie również zatrudniane przez osoby prywatne i mają sprawować opiekę nad ich bliskimi. W takich przypadkach nie jest wymagane wykształcenie medyczne czy nawet płynna komunikacja w języku niemieckim. Inaczej ma się sprawa, gdy opiekunka jest zatrudniania do szpitali, ośrodków opieki i hospicjów. W takim wypadku najczęstszym wymaganiem jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego oraz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.

 

Branża przyszłości

Biorąc pod uwagę tendencję do starzenia się niemieckiego społeczeństwa, poprawę sytuacji obcokrajowców na rynku niemieckim oraz coraz łatwiejsze do przebrnięcia formalności, można śmiało stwierdzić, że opieka nad osobami starszymi jest w Niemczech branżą przyszłości. Już teraz zapotrzebowanie na opiekę jest w Niemczech bardzo wysokie, a w ciągu kilkunastu lat ulegnie znacznemu zwiększeniu.

Na wsparcie sektora opieki nad osobami starszymi Niemcy przeznaczają coraz większe fundusze, które, według prognoz, do 2030 roku wzrosną z 30 miliardów do niemal 50 mld euro.

 

Dodaj komentarz

[callme]