Zaufany pracodawca - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Rynek pracy opieki nad osobami starszymi w Niemczech cz. 1

Ogłoszenia od firm poszukujących opiekunek chcących pracować w Niemczech, rosną jak grzyby po deszczu. Zapotrzebowanie rynku jest niewątpliwie duże, jednak, czy taka tendencja utrzyma się przez najbliższe lata? Czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech to dobry pomysł na stabilną pracę czy chwilowy trend?

Społeczeństwo niemieckie starzeje się

Według danych Niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego, obecnie średnia długość życia kobiet zamieszkujących terytorium Niemiec to 82 lata i 7 miesięcy, natomiast mężczyzn – 77 lat i 6 miesięcy. Zanotowano również regularne obniżanie się liczby ludności, co wynika z mniejszej liczby urodzeń w porównaniu do liczby zgonów. Ponieważ rodzi się mniej noworodków, a czas płynie, w społeczeństwie niemieckim zaczynają przeważać ludzie starsi.

Przyjmuje się, że każda osoba powyżej 65 roku życia jest już potencjalnym potrzebującym pomocy opiekunki. Oczywiście, teoria nie musi iść w parze z praktyką, a osoby we wskazanym wieku mogą cieszyć się doskonałym zdrowiem. Faktem jednak jest, że jeszcze w 2008 roku osoby po 65 roku życia stanowiły w Niemczech około 20% całego społeczeństwa. Szacuje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 29%.

Oceniając perspektywy rynku pracy opieki nad osobami starszymi w Niemczech należy również zwrócić uwagę na liczby w grupie młodzieży, czyli osób przed 20 rokiem życia. Tutaj wyliczenia wskazują, że w 2030 roku, osoby poniżej 20 roku życia będą stanowić jedynie 17% całego niemieckiego społeczeństwa. Dla populacji oznacza to tyle, że osób starzejących się będzie znacznie więcej niż osób wchodzących w wiek produkcyjny, a zapotrzebowanie na opiekę dla osób starszych już jest bardzo duże i nadal będzie rosnąć.

Ubezpieczenie opiekuńcze

W Niemczech funkcjonuje system ubezpieczeń opiekuńczych. Pflegeversicherung, czyli właśnie wspomniane ubezpieczenie, jest gwarancją wypłacenia rodzinie osoby objętej opieką świadczenia pieniężnego. Świadczenie to może być dowolnie rozdysponowane i najczęściej jest wykorzystywane w celu opłacenia pracy opiekunki. Możliwość otrzymania takiej zapomogi sprawia, że niemieckie rodziny coraz chętniej zatrudniają opiekunki do osoby starszej, co, w przypadku otrzymania środków z Pflegeversicherung, nie obciąża tak bardzo rodzinnego budżetu.

Dodaj komentarz

[callme]