Zaufana firma - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Niebezpiecznie na zleceniu – 4 rzeczy do przemyślenia

Czy wyjazd na zlecenie jako opiekun czy opiekunka osób starszych jest bezpieczne? Czy nic mi nie grozi, kiedy wyjadę do pracy w opiece, szczególnie do obcego kraju?

Takie i podobne pytania z pewnością zadają sobie opiekunowie podejmując się pierwszej czy nawet kolejnej szteli – w końcu jedziemy do obcego kraju, obcych ludzi, wreszcie – obcego domu.

Sprawdź czy znasz wszystkie zagrożenia i nieprzyjemności, na jakie narażona jest osoba pracująca jako opiekun/opiekunka osób starszych, bo to właśnie dzięki ich znajomości praca w opiece stanie się pewniejsza i spokojniejsza.

 

Fatalne warunki pracy Grzyb na ścianach, centymetr kurzu na wszystkich możliwych powierzchniach, smród i stęchlizna – jak bardzo ten opis odbiega od tego jak miało być! Możliwe, że przyjeżdżając na zlecenie do obcego domu zastaniemy warunki dużo gorsze niż się spodziewaliśmy. Taka sytuacja utrudnia, jeśli nie nie umożliwia, wykonywanie swoich obowiązków.
Nieprzychylna rodzina podopiecznego Zdarza się, że nie trafiamy do ciepłego domu. Rodzina podopiecznego potrafi być oschła, nieprzychylna i traktować opiekuna/opiekunkę z góry. Bywa, że jesteśmy poddawani ocenie pod względem ubioru czy zachowania. Możliwe, że członkowie rodziny nie będą przejawiać najmniejszych chęci porozumienia się – na przykład w jakimkolwiek języku poza niemieckim – ani tym bardziej życzliwego traktowania, a przecież wzajemny szacunek jest niezbędny przy pracy opiekuna/ki osób starszych, którzy ze swoimi podopiecznymi spędzają dużo czasu razem.
Niesprawdzone i ciężkie zlecenia Pakujesz się i po często wielogodzinnej podróży w końcu docierasz na miejsce zlecenia. Znajdujesz odpowiedni dom, wchodzisz do środka, a tam… pacjent w stanie dużo cięższym niż opisywany.

Demencja, choroby Alzheimera i Parkinsona, stany lękowe, cukrzyca… to choroby wymagające wiedzy i umiejętności. Opiekun powinien wiedzieć jak opiekować się takim podopiecznym, a przyjeżdżając nieprzygotowanym ma mniejszą szansę zapewnić odpowiednią opiekę.

Zamiast na zlecenie w miarę lekkie, na miarę Twoich możliwości, natrafiasz na zlecenie trudne, wymagające wiele energii i pracy. Poczucie zawodu, rozgoryczenia i złości jest jak najbardziej na miejscu – w końcu to nie tak miało być!

Brak możliwości porozumienia się z podopiecznym Ten punkt wiąże się trochę z poprzednim. Jeśli choroby, na które cierpi podopieczny, utrudniają mu komunikację, porozumienie się z nim lub z nią może stanowić problem. Praca opiekuna/opiekunki wówczas nie należy do najłatwiejszych…

 

Czy praca opiekuna/opiekunki osób starszych jest bezpieczna? Jak widać, istnieje kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić baczną uwagę, wyjeżdżając do pracy do opieki. Nie jest to zawód niebezpieczny, ale jak we wszystkim, należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Świadomość istnienia zjawisk i rzeczy, które mogą stanowić pewne zagrożenie lub niedogodność, pomoże nam wyjechać – i wrócić – na i ze zlecenia spokojnie i bezpiecznie. Warto tutaj wspomnieć, że ważne jest dobranie zlecenia sprawdzonego, dobrze opisanego. Tutaj pewną przewagę mają osoby wyjeżdżające do pracy w opiece z pośrednikiem oferującym pracę legalną – niż te, które pracują „na czarno”.

 

Bądź bezpieczna. Bądź bezpieczny. 1 rzecz, którą na pewno musisz wiedzieć na temat pracy „na czarno” znajdziesz tutaj: https://www.perfekton.pl/2018/06/04/praca-czarno-warto-warto/

Dodaj komentarz

[callme]