Zaufany pracodawca - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Jak uniknąć upadku osoby starszej

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi upadków wśród podopiecznych. Przewrócenie się bowiem osoby starszej może mieć poważne konsekwencje. Często zdarzenia takie prowadzą do złamań, co wymaga w późniejszym czasie rekonwalescencji – nierzadko długiej i kosztownej. Jak uchronić się przed upadkami i co najczęściej jest ich przyczyną? Wiedza ta przyda się w pracy opiekuna osób starszych.

Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyny upadków osób starszych:

– słabe mięśnie

– utrata równowagi

– działanie leków

– nieprzystosowane otoczenie (np. dom)

– zaburzenia widzenia

Skupmy się na dokładniejszym przyjrzeniu się najczęściej występującym przyczynom przewróceń wśród podopiecznych. Zaradzanie im może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy jakości życia osoby starszej – likwidujemy albo ograniczamy niebezpieczeństwo jakie wiąże się z ewentualnym złamaniem.

Zaburzenia równowagi

Jedną z przyczyn upadków mogą być zaburzenia równowagi. Są one związane z schorzeniami laryngologicznymi. Największą trudnością mogą być w takim przypadku gwałtowne zawroty głowy, wymioty czy nudności, które z kolei są powiązane z np. zapaleniem błędnika. W takich wypadkach należy skontaktować się z lekarzem; czasami, oprócz leczenia polegającego na podawaniu leków, potrzebna jest również rehabilitacja.

Lekarstwa

Pozostając w temacie leków, część z dostępnych lekarstw może negatywnie wpływać na fakt przewracania się podopiecznego. Upadkowi szczególnie sprzyjają niektóre środki uspokajające i przeciwdepresyjne. Zwiększają one prawdopodobieństwo i ryzyko upadku, ponieważ mogą powodować senność i dezorientację. Czasami sprawa ta dotyczy również niektórych lekarstw, które zaczynają być intensywnie zażywane w okresie jesienno-zimowym (leki na przeziębienie).

Ból

Ryzyko upadku przez osobę starszą zwiększa również ból – silny lub przewlekły, atakujący nagle, intensywnie. Organizm stara się zmniejszyć ból, a więc zmienić lekko postawę czy ruch, a przez to łatwiej stracić równowagę. Nie zawsze mamy nad tym kontrolę. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, by odpowiednio radzić sobie z bólem.

Nieprzystosowany dom

Do upadku może również przyczynić się nieprzystosowane miejsce, w którym przebywa osoba starsza. Podopieczni często potrzebują wsparcia, które nie zawsze jest im zapewniane – w domu na przykład może brakować poręczy czy dostosowanych uchwytów, podłogi mogą być nader śliskie lub w inny sposób niebezpieczne. Pod nogami mogą również biegać zwierzęta domowe, co zwiększa ryzyko przewrócenia się przez osobę starszą. Próba jak najlepszego dostosowania mieszkania czy domu do potrzeb podopiecznego jest zawsze dobrym pomysłem.

 

[callme]