Zaufany pracodawca - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Jak spędzać czas z podopiecznym

W dzisiejszym artykule poruszymy temat, który często jest bagatelizowany w pracy opiekuna osób starszych w Niemczech, ale bardzo wpływa na wspólne relacje pomiędzy podopiecznym a opiekunką/opiekunem. Dziś skupimy się na tym w jaki sposób efektywnie spędzać czas wolny z podopiecznym. Poruszymy między innymi zagadnienia:

  • Co może być przyczyną nieefektywnego organizowania czasu wolnego?
  • Jak zorganizować taki czas i na co zwrócić uwagę?

 

Towarzyszenie podopiecznemu w codziennych czynnościach, innymi słowy w życiu każdego dnia, jest jednym z zajęć opiekuna osób starszych. Nie należy jednak bagatelizować tego obszaru, ponieważ jest to również niezmiernie ważny element życia.

 

Co może wpływać na niechęć w efektywnym zajmowaniu czasu wolnego podopiecznemu?

Jednym z powodów może być niechęć czy strach przed barierą językową. Pracując za granicą opiekunowie posługują się często językiem obcym, ale jeszcze częściej bywają niepewni co do znajomości języka. Czy posługują się nim wystarczająco dobrze, by być zrozumianymi? Czy na pewno dobrze pamiętają dane słówka, czy zwroty? Czy słowa, których używają, wyrażają dokładnie to, co chcą powiedzieć? Nie ma jednak powodów do obaw. Z naszego doświadczenia wynika, że większość opiekunów posługuje się językiem obcym wystarczająco dobrze, by porozumieć się za granicą. Ponadto z każdym kolejnym zleceniem świadomość językowa wzrasta, a przez to łatwiej jest się „dogadać” w obcym kraju.

Innym powodem trudności w organizowaniu czasu wolnego podopiecznego może być niechęć samego podopiecznego do wszelkiego rodzaju aktywności. To może być uciążliwą sytuacją. Czasem taki brak aktywności może oznaczać objawy depresji lub innych schorzeń. O tym jak rozpoznać depresję u osoby starszej już pisaliśmy, zachęcamy do przeczytania tego artykułu: https://opiekunka.perfekton.pl/rozwoj/jak-rozpoznac-depresje-u-seniora/ Czasami nieprzychylność podopiecznego może wynikać z ogólnego charakteru lub zachowania.

 

Jak zatem spędzać czas wolny z podopiecznym?

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, by odciążyć naszych Opiekunów od nieustannego wymyślania nowych aktywności dla osób starszych. Lista ta może być przydatna przy jednorazowym lub cyklicznym organizowaniu czasu.

 

Jednym ze sposobów na spędzanie czasu z podopiecznym jest zachęcenie go do udziału w grach towarzyskich. Takimi grami mogą być np. karty, gry planszowe lub słowne. Popularne są bierki, Chińczyk czy monopol.  Do tego można również układać pasjanse. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wszelkiego rodzaju krzyżówki, rebusy i sudoku. Gry planszowe i karciane są szczególnie polecane przy niezbyt dobrej pogodzie, kiedy większość czasu spędzamy w domu.

 

Gdy jednak pogoda jest ładna, a my chcemy odetchnąć świeżym powietrzem, dobrym pomysłem jest wyjście na spacer lub do ogrodu. Pielęgnowanie ogródka, jeśli zdrowie na to pozwoli, lub zwiedzanie okolicy jest urozmaiceniem przebywania w domu.

 

Innym pomysłem jest poproszenie seniora, by czegoś Cię nauczył. Dużo starszych osób chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Jeśli podopieczny ma jakieś hobby i zainteresowanie, szczególnie takie pielęgnowane od lat, prawdopodobnie z wielką chęcią podzieli się informacjami na jego temat. A skąd tylko krok do ciekawych rozmów.

 

[callme]