Zaufana firma - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Jak najlepiej opiekować się osobą starszą? Z perspektywy społecznej

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem w jaki sposób opiekować się osobą starszą jako opiekun osób starszych, szczególnie podopiecznych w Niemczech, z perspektywy psychologicznej i społecznej. Opieka bowiem to nie tylko aspekt fizyczny. Już teraz warto zastanowić się nad tym zagadnieniem.

Opieka nad osobą starszą jest wymagającym i bardzo złożonym procesem. Potrzeba wielu sił, by temu sprostać. Nie liczą się jedynie dobre chęci, ale równie ważne jest posiadanie wiedzy o tym jak zapewnić najlepszą opiekę oraz niezmiernie ważne są umiejętności, które nam w tym opiekowaniu się pomogą.

Podstawowe potrzeby biologiczne człowieka

Istnieją podstawowe potrzeby biologiczne człowieka, które należy zaspokoić, a do których należy m.in. zapewnienie schronienia, ubrania, pożywienia czy dostępu do leków. Ale opieka nad osobą starszą (czy kimkolwiek) nie powinna ograniczać się tylko do tego. Bez względu na wiek posiadamy różne potrzeby, w tym potrzeby intelektualne, emocjonalne, społeczne… Bez spełnienia tych potrzeb czas upływa w nieszczęśliwości, a starość jest balastem.

Im jesteśmy starsi, tym silniejsze stają się nasze nawyki i przyzwyczajenia, a coraz większą ilość wolnego czasu zamiast na rozwijanie zainteresowań i spotkania z innymi ludźmi spędzamy nad rozmyślaniem o innych rzeczach, które do tej pory nie stanowiły najczęściej najważniejszego obszaru – zdrowiu, przemijaniu, starzejącym się organizmie. Często dochodzą  również do tego różnorakie schorzenia, jak schorzenia układu krążenia, cukrzyca, kłopoty z pamięcią, słuchem i wzrokiem. Wtedy zwykłe dotychczasowe czynności stają się dla nas trudniejsze.

Aspekt psychospołeczny

Zrozumienie osoby starszej od strony psychologicznej i społecznej pomoże nam lepiej się nią opiekować, ponieważ schorzenia wymienione wyżej często wpływają na stan ducha podopiecznego. Może on lub ona stać się bardziej markotny, zamknięty w sobie. Niektórzy zachorowywują na depresję. Objawy i ich skala są różne w zależności od osoby. Zdarza się, że osoba starsza może stać się samolubna lub zaborcza bądź przeciwnie – zamyka się w sobie, by nie obarczać bliskich i pomocy społecznej swoimi problemami. Relacje z innymi mogą również pozostać na zupełnie normalnym poziomie, bez widocznych większych zmian.

Należy tu podkreślić, że rola opiekuna nie jest łatwa. Dbanie o kwestie organizacyjne przy opiece nad osobą starszą są wymagające od opiekuna, a dochodzi do tego aspekt psychospołeczny. Zwrócenie uwagi jednak na obie kwestie pomoże zapewnić kompleksową, profesjonalną opiekę podopiecznym.

Dodaj komentarz

[callme]