Zaufana firma - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Dobre zdrowie u seniora – czy naprawdę da się je zachować?

Dzisiaj przedstawiamy 3 kwestie – przydatne w pracy Opiekunki i Opiekuna:

  • Czy rzeczywiście wiemy czym jest starzenie?
  • Jak pomóc leżącemu podopiecznemu, by zachował świetną kondycję?
  • Na koniec poruszymy 1 ważny aspekt, o którym żaden Opiekun nie powinien zapominać

 

Czym jest starzenie

Starzenie się to szereg zachodzących w organizmie, nieodwracalnych zmian. Trudno się nie zgodzić z faktem, że wiele z nich wpływa na pogorszenie stanu zdrowia. Osłabione kości przyczyniają się do powstawania trudno regenerujących się urazów. Spowolniona perystaltyka jelit powoduje zaparcia i problemy gastryczne. Nie zapominajmy też o „pielęgnowanych” przez dotychczasowe życie złych nawykach żywieniowych i nałogach – one także wpływają na stan poczucia zdrowia u osób starszych.

Jeśli senior nie choruje przewlekle, to recepta na zachowanie dobrego stanu zdrowia wydaje się być prosta – wystarczy zrezygnować z papierosów, więcej się ruszać, ograniczyć spożywanie soli i tłustych rzeczy.

Trudniej jest w sytuacji, gdy osoba starsza jest unieruchomiona w łóżku.

Troska o zachowanie w miarę dobrego stanu zdrowia leży wówczas w gestii opiekuna. Jak pomóc leżącemu podopiecznemu w zachowaniu dobrej kondycji?

 

Ćwiczenia mięśni

Ćwiczenia usprawniające mięśnie, układ oddechowy i układ krążenia to podstawowe zadanie, które wykonywane codziennie może pomóc choremu utrzymać lepszą kondycję. Mięśnie dłoni warto poddawać rehabilitacji poprzez ściskanie gumowej piłeczki.

 

Ćwiczenia oddechowe

Osoby starsze, leżące długotrwale są bardzo narażone na choroby układu oddechowego. Nierzadko wystarczy byle przeciąg, by „zafundować” im zapalenie płuc lub oskrzeli.

W tym niekorzystnym stanie zdrowia, schorzenia te jest bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić nawet do zgonu.

Pomieszczenie, w którym przebywa osoba unieruchomiona powinno być regularnie wietrzone. Sam podopieczny może wykonywać ćwiczenia usprawniające mechanikę oddychania. Rozprężanie klatki piersiowej wykonuje się za pomocą prostych ćwiczeń głębokiego wdechu i wydechu (np. dmuchając w słomkę zanurzoną w wodzie). Rehabilitację oddechową stanowią także ćwiczenia z gwizdkiem. Opiekun natomiast może masować klatkę piersiową maściami rozgrzewającymi lub oliwką.

 

Dieta

Żywienie osób unieruchomionych w łóżku powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zwykle jednak, ze względu na ryzyko odleżynowe, dieta powinna być wysokobiałkowa. W zachowaniu zdrowia układu pokarmowego zaleca się spożywanie posiłków bogatych w błonnik. Należy także dbać o to, by podopieczny wypijał co najmniej 2 litry płynów dziennie.

 

Psychoterapia

Tworzenie przyjaznej, wspierającej atmosfery również działa pozytywnie w zachowaniu dobrego zdrowia podopiecznego. Niwelowanie napięć, motywowanie do rehabilitacji, włączanie seniora w życie rodzinne, rozmowy, towarzyszenie nie tylko w czasie niezbędnych czynności pielęgnacyjnych mają kluczowe znaczenie dla zachowania dobrej kondycji psychicznej.

W zdrowym ciele, zdrowy duch – zasada ta ma także zastosowanie odwrotne:

Dbając o dobrą kondycję psychiczną seniora, warto docenić siłę czytania książek w zapobieganiu demencji i depresji.

Ruch

Powróćmy jeszcze na chwilę do seniorów, którzy cieszą się dobrą sprawnością ruchową i nie borykają się z chorobami przewlekłymi. Osoby te, w celu zachowania dobrego zdrowia powinny przede wszystkim postawić na aktywność fizyczną. Ruch zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowych, cukrzycy nadciśnienia, nowotworów okrężnicy, a także przeciwdziała pośrednio pojawieniu się depresji. Senior, który aktywnie, samodzielnie porusza się po domu i poza nim, zdecydowanie zmniejsza u siebie ryzyko pojawienia się uczucia wykluczenia społecznego i dalszych tego konsekwencji. Ruch pozytywnie wpływa zatem na zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto zachęcać seniora do tego, by jak najdłużej pozostawał aktywny ruchowo. Pomoże to na dłużej zachować zdrowie i przeciwdziałać pojawianiu się wielu schorzeń.

Ważny aspekt

Równie duże znaczenie, pomagające utrzymać osobie starszej dobrostan, jest włączanie seniora w życie rodzinne i społeczne. To ważny aspekt, o którym nie należy zapominać, bo poczucie bycia potrzebnym konstytuuje wartość każdego człowieka, co z kolei przekłada się na stan zdrowia.

Dodaj komentarz

[callme]