Zaufana firma - 10 lat na rynku
58 728 29 49
Zgłoś się Teraz

Czy da się opiekować podopiecznym po udarze mózgu?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem udaru mózgu. Taki pacjent, który wraca do domu ze szpitala po udarze mózgu, wymaga opieki i kontynuowania leczenia w domu, a często również profilaktyki przeciwodleżynowej i usprawniającej. To wymagające zadanie dla opiekunki osób starszych. Dziś poruszymy m.in. takie zagadnienia:

  1. Jak przygotować pokój i mieszkanie na przybycie chorego?
  2. Jak wygląda najlepsza opieka domowa? Co trzeba zrobić?

Jak przygotować pokój i mieszkanie na przybycie chorego?

Ważnym elementem w opiece nad osobą po udarze mózgu jest zadbanie o pomieszczenie, w którym chory będzie się znajdował. Przygotowanie domu na powrót podopiecznego ze szpitala odgrywa dużą rolę w procesie opieki nad nim. Pokój, zajmowany przez chorego, powinien być umeblowany w taki sposób, by łatwo dało się nim opiekować. Sam podopieczny powinien również mieć możliwość łatwego, normalnego funkcjonowania i wykonywania najróżniejszych codziennych czynności. Idealna temperatura panująca w pokoju to 20 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o łóżko, idealne byłoby łóżko szpitalne z unoszonym wezgłowiem, ewentualnie na kółkach lub z drabinką, ponieważ ułatwia to przesuwanie samego łóżka, jak i leżącego podopiecznego. Ułatwieniem byłyby poduszki rehabilitacyjne. Przydaje się również materac przeciwodleżynowy. Często niezbędnym jest przygotowanie wózka inwalidzkiego dla podopiecznego. Taki wózek pomaga przy wychodzeniu na spacery czy do zwykłego przemieszczania się po domu.

Przydatnym – zdawałoby się – drobiazgiem jest mała szafka w zasięgu podopiecznego, stojąca przy łóżku. Na takiej szafce łatwo można poukładać różne przedmioty i przybory, które chcemy mieć blisko, pod ręką. Taką szafkę w miarę możliwości stawiamy po stronie porażonej chorego tak, by ten mógł aktywizować właśnie tę połowę ciała. Sięganie po np. kubek z wodą sprzyja rehabilitacji.

Należy pamiętać, że im wcześniej podjęta zostanie rehabilitacja, tym lepiej. Rehabilitacja tego typu jest czasochłonna i często energochłonna. Ćwiczenia należy wykonywać cierpliwie, pod opieką rehabilitanta profesjonalisty. Szybko rozpoczęte ćwiczenia rehabilitacyjne mogą w pewnym stopniu przywrócić funkcje organizmu.

Jak wygląda najlepsza opieka domowa? Co trzeba zrobić?

Opieka nad osobą po udarze mózgu jest wymagająca. Warto przygotować do tego i porozmawiać o tym z całą rodziną lub osobami najbliższymi podopiecznemu. Udział wszystkich osób jest ważny w rehabilitacji.

Należy pamiętać, że o tym co i jak robić przy podopiecznym po udarze ustala lekarz. Należy się do tego zastosować. Warto również słuchać wskazówek innych wykwalifikowanych osób, np. rehabilitanta.

Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych rzeczy w opiece nad osobą po udarze jest odpowiednie przygotowanie się do tego. Warto mieć na uwadze, że taką rzeczą jest dobre poznanie udaru, dowiedzenie się informacji o rehabilitacji, doedukowanie się w kwestiach, które nie są dla nas jasne, szukanie odpowiedzi. Pacjent leżący jest bowiem podopiecznym wymagającym odrobinę więcej uwagi niż pacjent chodzący.

Dodaj komentarz

[callme]