pobrane 58 728 29 49 | opieka@perfekton.pl APLIKUJ TERAZ

6 chorób, z którymi najczęściej zmagają się seniorzy

19.02.2018 Rozwój, Wyzwania

W pracy opiekuna spotykamy się z wieloma schorzeniami typowymi dla wieku starczego. Z jakimi problemami zdrowotnymi najprawdopodobniej się zetkniemy? Oto przegląd 6 schorzeń, które dotykają seniorów najczęściej. Warto je poznać, by jak najlepiej przygotować się do opieki nad podopiecznym.

1. Artretyzm (dna moczanowa)

Szacuje, że 49,7 procent wszystkich dorosłych powyżej 65 roku życia może cierpieć na ostre zapalenie stawów. Przypadłość ta objawia się silnym bólem, a czasowo także uczuciem zmęczenia oraz wysoką gorączką. Chory jest zniechęcony do aktywności fizycznej. Leczenie przebiega głównie objawowo, polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także terapii sterydowych. Ból można próbować załagodzić przykładając woreczki z lodem.

2. Choroby serca

Choroby serca pozostają najpowszechniejszą przyczyną śmierci u dorosłych powyżej 65 roku życia.  Dotykają one częściej mężczyzn niż kobiety. Największymi czynnikami ryzyka, które mogą je wywołać są nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu. Bardzo ważne w opiece nad seniorem jest zapewnienie zbilansowanej diety opartej na zdrowych i świeżych produktach, a także aktywność fizyczna.

3. Nowotwory

Rak jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób powyżej 65 roku życia.  Dzięki wczesnemu  rozpoznaniu i stosowaniu nowoczesnych form chemioterapii, możliwe jest dość długie życie z tą przewlekłą chorobą. Należy jednak dostosować swój styl życia do wymogów leczenia. Zadaniem opiekuna będzie więc zapewnienie odpowiedniej diety, aktywności, pomoc w codziennych czynnościach wymagających siły i sprawności, a także pilnowanie harmonogramu wizyt w szpitalu, przyjmowania leków i substancji wzmacniających organizm.

4. Choroby układu oddechowego

Przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, rozedma płuc czy przewlekłe zapalenie oskrzeli są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Aby zachować zdrowie, senior musi być otoczony opieką i pomocą przy przyjmowaniu leków czy też podawaniu tlenu zgodnie z instrukcjami.

5. Choroba Alzheimera

Wg statystyk, jedna na dziewięć osób w wieku 65 lat i starszych cierpi na chorobę Alzheimera, ale ponieważ diagnoza jest trudna, trudno jest dokładnie określić, ile osób żyje z tą przewlekłą chorobą. Opieka nad chorym jest ogromnym wyzwaniem i wymaga przygotowania oraz wiedzy na temat tej choroby. Zaburzenia pamięci i spadek sprawności umysłowej charakterystyczne w pierwszych etapach choroby, z czasem przeradzają się w całkowitą dezorientację, aż w końcu prowadzą do utraty zdolności wykonywania podstawowych czynności jak jedzenie, ubieranie się czy higiena osobista.

6. Osteoporoza

Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną, charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i pogorszeniem stanu kości, co w konsekwencji prowadzi do częstych złamań. Opieka nad chorymi polega na minimalizowaniu ryzyka wystąpienia złamań, a także na zapewnieniu diety bogatej w wapń, witaminę D oraz białko.

 

Podziel się
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Potrzebujesz więcej informacji? 

Zostaw swój numer telefonu - Oddzwonimy do Ciebie w 5 minut!

Niestety jesteśmy poza biurem. Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swój numer teraz - oddzwonimy kiedy wrócimy do pracy!

Potrzebujesz więcej informacji? 

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!

Masz pytania?

Pracuj z nami

Zgłoś się, oddzwonimy!

Perfekton