pobrane 58 728 29 49 | opieka@perfekton.pl APLIKUJ TERAZ

Hejt a praca Opiekunów osób starszych

30.08.2017 Wyzwania

Hejt* może dotknąć każdego, kto jest inny lub myśli inaczej niż sam hejter**. Zauważyliśmy, że dotyka on m.in. Opiekunów osób starszych, którzy są krytykowani głównie w internecie, gdzie hejterzy czują się anonimowi i bezkarni. Jak poradzić sobie z mową nienawiści, żeby nie wpływała na nasze samopoczucie i życiowe wybory?

Mowa nienawiści, powszechnie zwana hejtem, rozprzestrzenia się w internecie coraz szybciej i zdaje się być zupełnie niekontrolowana, co umacnia wrażenie, że tylko przybiera na sile i dotyka coraz więcej osób lub grup społecznych. Problemem nie jest jednak sam internet, ale człowiek, który przy pomocy internetu atakuje drugiego człowieka. Jedną z grup dotkniętych hejtem są Opiekunowie osób starszych. Dlaczego są obrażani i jak mogą poradzić sobie z hejtem?

Praca w opiece

Praca dla Niemca

Hejt skierowany do Opiekunów osób starszych nie wiąże się jedynie z wykonywaniem zawodu opiekuna, choć i jego aspekty (jak np. dbanie o higienę osobistą seniora) bywają opatrzone obraźliwymi komentarzami. Dotyczy on przede wszystkim wyboru pracy w Niemczech i współpracy z Niemcami. W obraźliwych komentarzach pod ofertami pracy dla Opiekunów czy na forach internetowych pojawia się krytyka pracy dla niemieckich seniorów i ich rodzin, nazywana m.in. usługiwaniem Niemcom czyli pewną podległością Polaków w stosunku do Niemców. Przy merytorycznych wypowiedziach Opiekunów pojawiają się obraźliwe komentarze – nie będziemy ich tutaj udostępniać, aby nie przysłużyć się ich rozpowszechnianiu.

Rodzaj hejtu skierowanego do Opiekunów osób starszych świadczy przede wszystkim o uprzedzeniu niektórych Polaków wobec naszych zachodnich sąsiadów oraz o braku zrozumienia współczesnego rynku pracy. Obrażając pracę dla niemieckich klientów, hejterzy wyrządzają ogromną krzywdę Opiekunom, którzy odpowiadając na ogromne zapotrzebowanie społeczne (starzejące się społeczeństwa) wykonują niezwykle trudną pracę. Konsekwencje tych działań mogą być bardzo przykre.

Konsekwencje stosowania mowy nienawiści

Określenia stosowane przez hejterów w ogólnodostępnych mediach utrwalają się w świadomości odbiorców tych mediów, a co za tym idzie, po jakimś czasie przestają wydawać się obraźliwe. Efektem mogą być uprzedzenia, które choć wyrosły jedynie na opinii hejterów, zakorzeniają się w świadomości ludzi jako coś normalnego, zgodnego ze stanem rzeczywistym. Stosowanie mowy nienawiści może wiązać się ostatecznie z wykluczaniem niektórych grup przez społeczeństwo.

Zdarza się, że opiekunowie dotknięci hejtem zaczynają wstydzić się swojej pracy, czując że uwłacza ich godności. Efektem takich odczuć mogą być rezygnacje z wykonywania zawodu, na czym ucierpią nie tylko oni sami, ale także starsze osoby, a w szerszej skali także społeczeństwo. Opiekunowie narażeni na hejt przestają dostrzegać wartość swojej pracy, która jest przecież ogromna i powinna być doceniana przez otoczenie.

Przeciwdziałanie hejtowi

Przeciwdziałanie hejtowi nie jest proste. Najważniejsze jednak, by nabrać dystansu do tego, co próbuje przekazać nam hejter. Większość jego opinii nie jest zgodna z rzeczywistością i bywa bardzo niesprawiedliwa. Kiedy hejter krytykuje naszą uczciwą pracę, jaką niewątpliwie jest praca Opiekuna osób starszych, warto wyjaśnić mu, jak ważna jest dla nas i dla społeczeństwa. Jeżeli w komentarzach hejtera pojawią się obraźliwe zwroty lub zdania, należy zgłaszać takie komentarze do administratora strony czy profilu, na których się znajdują, chyba że ten wcześniej sam usunie opinie.

Celem mowy nienawiści jest skompromitowanie odbiorcy w oczach grupy czy społeczności. Nie dajmy się wciągnąć w nieuzasadnioną krytykę innych ludzi. Brońmy kulturalnej wymiany zdań na każdy, nawet najbardziej kontrowersyjny temat. Pokażmy, jak powinno się rozmawiać z drugim człowiekiem.

*Hejt – pochodzi od angielskiego słowa „hate” czyli nienawiść, oznacza mówienie/pisanie o kimś/o czymś w sposób obraźliwy i wrogi
**Hejter – osoba wyrażające opinie przepełnione wrogością, obrażające innych
Tagi:
Podziel się
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Potrzebujesz więcej informacji? 

Zostaw swój numer telefonu - Oddzwonimy do Ciebie w 5 minut!

Niestety jesteśmy poza biurem. Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw swój numer teraz - oddzwonimy kiedy wrócimy do pracy!

Potrzebujesz więcej informacji? 

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy do Ciebie!

Masz pytania?

Pracuj z nami

Zgłoś się, oddzwonimy!

Perfekton